Kierowanie i umieszczanie w domu pomocy społecznej
Tryb i zasady kierowania do Domów Pomocy Społecznej reguluje art. 59 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 marca 2018 r. w sprawie domów pomocy społecznej.
Osoba ubiegająca się o przyjęcie do Domu Pomocy Społecznej powinna zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej, właściwego dla miejsca zamieszkania w celu sporządzenia niezbędnej dokumentacji.
Po otrzymaniu dokumentów z OPS Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach wydaje decyzje o umieszczeniu w domach pomocy społecznej (w przypadku osób kierowanych na starych zasadach również decyzje o odpłatności) oraz sprawuje nadzór nad tymi domami.
W razie niemożności umieszczenia w domu pomocy społecznej z powodu braku miejsc, powiadamia się osobę o wpisaniu na listę oczekujących oraz o przewidywanym terminie oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej.
Odpłatność za pobyt w DPS
Zgodnie z art. 60 Ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca.
Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
- mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy
z dochodów dziecka, - małżonek, zstępni przed wstępnymi,
- gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej
– przy czym osoby i gmina określone w pkt. 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.