Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach podobnie jak w poprzednich latach, w czerwcu tego roku uczestniczyli w wirtualnym Marszu Żółtej Wstążki. Organizatorem akcji jest „Fundacja eF kropka” przeciwdziałająca stygmatyzacji osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego oraz kolektyw studencki Działaj Dla Psyche. Co roku ulicami Warszawy przechodzi Marsz Żółtej Wstążki, Marsz o godność, towarzyszący Kongresowi Zdrowia Psychicznego. Tegoroczny III Kongres nosił tytuł „Od instytucji do środowiska – dostępność i szacunek”. Hasłem promującym było „Zdrowie Psychiczne Ma Znaczenie” oraz hasztag #ZdrowiePsychiczneMaZnaczenie.
Celem akcji jest przełamywanie stereotypów dotyczących osób doświadczających kryzysów psychicznych, uświadomienie ich potrzeb oraz wsparcie projektów na rzecz rozbudowy i szerokiego dostępu do usług psychiatrycznych i terapeutycznych. Żółta wstążka jest od dawna w Polsce symbolem solidarności z osobami chorującymi psychicznie. W tegorocznej edycji zwrócono szczególną uwagę na dwa tematy: reformy psychiatrii dorosłych i reformy psychiatrii dzieci i młodzieży.
Jak wskazują statystyki, co czwarty Polak przynajmniej raz w życiu przeżywa załamanie zdrowia psychicznego. Głównymi postulatami marszu są: aby pomoc w kryzysie była szybka, dostępna, przyjazna, włączająca w terapię bliskich, jak najlepiej dostosowana do danego przypadku. Żeby przyszła na czas, zanim dojdzie do takiego zaostrzenia kryzysu psychicznego, że jedynym skutecznym rozwiązaniem może się okazać hospitalizacja. Ważne jest, aby osoby doświadczające kryzysu były leczone w warunkach, w których szanowana jest ich godność. Stąd hasło tegorocznego marszu to #ZdrowiePsychiczneMaZnaczenie. To hasło podkreśla jak integralną częścią naszego zdrowia jest zdrowie psychiczne oraz jak istotne są zmiany systemu opieki. Ważne jest to, żeby leczenie nie było skoncentrowane na izolacji w szpitalu, lecz rozwijała się pomoc środowiskowa, a leczenie nie wiązało się z odrywaniem osoby doświadczającej kryzysu od jej życia, pracy, nauki, rodziny.
Istotnym jest także, aby jak najlepszą opieką zostały objęte dzieci i młodzież. W tym przypadku ważny jest dostęp do psychologów i psychoterapeutów, którzy otoczą wsparciem zarówno młodego człowieka jak i jego bliskich. Powinno być ich w Polsce tyle, żeby wszyscy młodzi ludzie mieli do nich łatwy dostęp.
Pamiętajmy o swoim zdrowiu psychicznym nie tylko w czerwcu. Troszczmy się o nie przez cały rok. Zadbajmy o jakość swojego snu, poświęćmy trochę czasu na aktywność na świeżym powietrzu, róbmy sobie małe przyjemności, zdrowo się odżywiajmy. Pielęgnujmy relacje z ludźmi, bądźmy otwarci na rozmowy z nimi, w trakcie których może się okazać, że ktoś jest w kryzysie psychicznym i potrzebuje naszej pomocy.