– Rozmawiaj z dzieckiem w języku serca – Trening Umiejętności Rodzicielskich

Rodzina – tutaj zaczyna się kształtowanie człowieka, nauka otaczającego go świata, pojmowanie mechanizmów życia, wychowanie oraz doświadczanie najważniejszych emocji i uczuć. Rodzinę kojarzymy z kochającymi ludźmi, bezpieczeństwem, wsparciem, troską, szczęściem czy wspólnotą. Rodzina spełnia niezwykle istotną rolę w życiu człowieka – szczególnie małego – warto więc postarać się, aby funkcjonowała właściwie, satysfakcjonująco, uszczęśliwiająco zarówno dla rodziców/opiekunów jak i dzieci.

Pozwól pomóc sobie i Twojej rodzinie…

W systemie jakim jest rodzina wszystko ma znaczenie – to jak się zachowujemy, co mówimy, jacy jesteśmy – a więc oddziałujemy na siebie wzajemnie, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jednak gdy zauważymy, że te zachowania, rozmowy czy uczucia pomiędzy nami a dziećmi nie są takie jakich chcielibyśmy, odważmy się coś zmienić. Tak jak problemy nierozwiązywane na bieżąco narastają, tak niewłaściwa lub nawet krzywdząca jakość naszych relacji z dziećmi będzie niekorzystnie i nieszczęśliwie wpływać na nasze i ich życie. Aby pomóc Tobie i Twojej rodzinie Zespół Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach organizuje nabór do uczestnictwa w bezpłatnym treningu umiejętności rodzicielskich pt. „Szkoła Rodzicielstwa: Mocni rodzice – mocne dzieci” dla mieszkańców powiatu gliwickiego.

Naucz się rozmawiać z dzieckiem w języku serca

Celem programu jest podniesienie kompetencji wychowawczych w zakresie komunikacji między opiekunem a dzieckiem oraz budowania relacji opartej na dialogu i wzajemnym zrozumieniu. Dzięki treningowi o charakterze teoretycznym i praktycznym dowiedzą się Państwo m.in. jak prowadzić empatyczną rozmowę z dzieckiem szanując granice, potrzeby i uczucia swoje i dziecka, w jaki sposób rozwiązywać problemy, a także jak zachęcać dziecko do współpracy oraz do bycia samodzielnym. Podczas treningu przekażemy wiedzę jak tworzyć silną kochającą więź z dzieckiem oraz w jaki sposób reagować w danych sytuacjach, w myśl zasady – najpierw relacja, potem reakcja.

Zgłoś się do nas

Do treningu zgłaszać mogą się osoby indywidualne, pary oraz małżeństwa. Pierwszeństwo uczestnictwa mają osoby zmagające się z trudnościami wychowawczymi. Planowane jest utworzenie co najmniej dwóch grup, których spotkania będą się odbywać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w  Gliwicach. Uczestnictwo w treningu poprzedzone będzie krótkim spotkaniem rekrutacyjnym. W sytuacji gdy liczba chętnych przekroczy liczbę dostępnych miejsc, o przyjęciu będzie decydować data zgłoszenia
lub decyzja prowadzących. Nabór trwa do 28 kwietnia 2023 r. Celem uzyskania szczegółowych informacji, prosimy o kontakt pod wskazanymi numerami telefonów:
(32) 332 66 77, 514 448 957, 514 448 959 oraz pod adresem mailowym pik_gliwice@wp.pl .

mgr Dagmara Ratajewska

pedagog w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach

Wróć do góry