– VI Marsz Żółtej Wstążki

„Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach jak corocznie uczestniczyli w wirtualnym Marszu Żółtej Wstążki. Organizatorem akcji jest „Fundacja eF kropka” przeciwdziałająca stygmatyzacji osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego oraz organizacje związane z Kongresem Zdrowia Psychicznego.

VI Marsz Żółtej Wstążki, którego tegorocznym hasłem jest #PoGodność odbędzie się   w dniu 04.06.2022 r. o godz. 10:00 i przejdzie ulicami Warszawy. Wspomniana żółta wstążka jest symbolem solidarności z osobami chorującymi psychicznie. Celem akcji jest przełamywanie stereotypów dotyczących osób doświadczających kryzysów psychicznych, uświadomienie ich potrzeb oraz wsparcie projektów na rzecz rozbudowy i szerokiego dostępu do usług psychiatrycznych i terapeutycznych.

W tym roku wyróżniono 13 postulatów, mających na celu następujące zmiany:

1. Aby wsparcie dla osób w kryzysie było szybkie, dostosowane do potrzeb i dostępne dla wszystkich.
2. Aby rozwijało się leczenie środowiskowe oparte na centrach zdrowia psychicznego.
3. Aby rozwijały się działania zapobiegające ogromnemu wzrostowi samobójstw.
4. Aby psychiatria została właściwie dofinansowana.

5. Aby osoby doświadczające kryzysu psychicznego miały taki sam dostęp do leczenia problemów ze zdrowiem somatycznym jak inni pacjenci.
6. Aby wspierano przyszłych lekarzy w wybieraniu specjalizacji psychiatrycznej, wprowadzono obowiązkowe zajęcia z komunikacji z pacjentem oraz zapewniono kontakt z ekspertami.

7. Aby pacjent doświadczający kryzysu psychicznego i jego bliscy byli otoczeni szacunkiem przez osoby pracujące w ochronie zdrowia psychicznego.
8. Aby rozwijała się rola asystentów zdrowienia – osób po opanowanym kryzysie psychicznym i odpowiednim przeszkoleniu do wspierania ludzi w kryzysie i ich bliskich.

9. Aby osoby doświadczające kryzysu nie były dyskryminowane i żeby same się nie dyskryminowały .
10. Aby powstawały kampanie społeczne na temat zdrowia psychicznego.

11. Aby w Polsce został utworzony choć jeden oddział dla kobiet w ciąży doświadczających kryzysu psychicznego.
12. Aby utworzono w Polsce oddziały, na których przy doświadczających kryzysu dzieciach mogli być stale rodzice.
13. Aby rozwijało się stosowanie nowoczesnych i skutecznych metod terapeutycznych, jak podejście otwartego dialogu czy reanimacja emocjonalna.

Wraz z pierwszym Marszem uczestnicy nawoływali do tego, aby zaczęto zmieniać system leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz leczenia środowiskowego – w lokalnej społeczności, opartego na więziach i zasobach pacjenta. Pozwalającego nie tylko opanować objawy, ale też wspierać w zdrowieniu i utrzymaniu zdrowia. To po tym wydarzeniu zaczęły powstawać centra zdrowia psychicznego, gdzie bezpłatna pomoc jest udzielana natychmiast. Dostosowana do indywidulanych potrzeb. Można tam dostać nie tylko psychiatryczne i terapeutyczne wsparcie, ale też pomoc w powrocie do pracy i nauki.

            Pamiętajmy o swoim zdrowiu psychicznym nie tylko w czerwcu. Troszczmy się o nie przez cały rok. Zadbajmy o jakość swojego snu, poświęćmy trochę czasu na aktywność na świeżym powietrzu, róbmy sobie małe przyjemności, zdrowo się odżywiajmy. Pielęgnujmy relacje z ludźmi, bądźmy otwarci na rozmowy z nimi, w trakcie których może się okazać, że ktoś jest w kryzysie psychicznym i potrzebuje naszej pomocy.”

Wróć do góry