RODZINIE ZASTĘPCZEJ i PROWADZĄCYM RODZINNY DOM DZIECKA przysługują świadczenia obligatoryjne:
- na pokrycie kosztów utrzymania umieszczonego w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka,
- na dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje dodatek na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania tego dziecka,
- zawodowej rodzinie zastępczej na dziecko umieszczone na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich przysługuje dodatek na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania tego dziecka.
Wymienione wyżej świadczenia przysługują również po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności, jeżeli nadal przebywa w tej rodzinie zastępczej na zasadach określonych w art. 37 ust. 2.
PROWADZĄCYM RODZINNY DOM DZIECKA przysługują dodatkowo (art. 84):
- środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzony rodzinny dom dziecka.
- środki finansowe na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z remontem lub ze zmianą lokalu w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzony rodzinny dom dziecka.
- pokrycie innych niezbędnych i nieprzewidzianych kosztów związanych z opieką i wychowaniem dziecka lub funkcjonowaniem rodzinnego domu dziecka.
ZAWODOWEJ RODZINIE ZASTĘPCZEJ przysługują:
- środki finansowe, starosta jest zobowiązany przyznać rodzinie zastępczej zawodowej, w której umieszczono powyżej 3 dzieci i osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, o których mowa w art. 37 ust. 2, oraz jeżeli potrzeba przyznania tych środków zostanie potwierdzona w opinii organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.
- świadczenie na pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem niezbędnego remontu lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego.
RODZINIE ZASTĘPCZEJ i PROWADZĄCYM RODZINNY DOM DZIECKA przysługują świadczenie fakultatywne (art. 83):
- na dofinansowanie do wypoczynku poza miejscem zamieszkania dziecka.
- świadczenie na pokrycie:
- niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka – jednorazowo.
- kosztów związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych lub innych zdarzeń mających wpływ na jakość sprawowanej opieki – jednorazowo lub okresowo.
ZAWODOWEJ i NIEZAWODOWEJ RODZINIE ZASTĘPCZEJ Starosta może przyznać (art. 83):
- środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego.
- świadczenie na pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem niezbędnego remontu lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego.
Szczegóły przyznawania świadczeń, o których mowa w art. 83 i art. 84 Ustawy określają:
- Zarządzenie nr 11/2024 Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach z dnia 1 sierpnia 2024 r. w sprawie ustalenia zasad udzielania i wysokości świadczeń fakultatywnych przyznawanych rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinny dom dziecka oraz środków finansowych dla prowadzących rodzinne domy dziecka celem pokrycia niezbędnych kosztów związanych z remontem lub ze zmianą lokalu w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzony rodzinny dom dziecka oraz innych niezbędnych i nieprzewidzianych kosztów związanych z opieką i wychowaniem dziecka lub funkcjonowaniem rodzinnego domu dziecka, wynikających z przepisów Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
- Zarządzenie Nr 8/2024 Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach z dnia 20 czerwca 2024 r. w sprawie wprowadzenia w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach zasad przyznawania środków finansowych na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego dla zawodowych rodzin zastępczych oraz prowadzących rodzinny dom dziecka.